Magyar Katolikus Lexikon > K > kárpátaljai görögkatolikus egyház gyásznapja

kárpátaljai görögkatolikus egyház gyásznapja, 1949. jan. 26.: az első kárpátaljai g.k. pap hatalmi kényszerből történt pravoszláv hitre térésének napja. - Bár a g.k. vallás hivatalos betiltása csak II. 17: történt, az aposztáziát megtagadó, ún. 'városi' papokat (Puskás László ungvári szegyh. kp., Duliskovics Eumén munkácsi, Kampó József beregszászi, Ruszinkó Miklós huszti, Popovics Demeter huszti gimn. hitokt.) már egy hónappal korábban e rendelet szellemében ítélték 25 év kényszermunkára, 5 év állampolgári jogoktól való megfosztásra és teljes vagyonelkobzásra. Az 5 hitvalló papot másfél éven belül még kb. száz sorstársuk követte. (Ezt megelőzően, 1945-48: elsősorban pol. okokból már 35 g.k. papot meggyilkoltak v. kényszermunkára hurcoltak.) S.B.A.